منو سایت

تلاش های هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تلاش های هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

تلاش های هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

دنیای فناوری اخیراً بر هوش مصنوعی متمرکز شده است – عمدتاً با ChatGPT. مایکروسافت از سازنده OpenAI حمایت مالی کرد که آن را در دسترس عموم قرار داد. سیستم هوش مصنوعی چت بات ظرف چند ماه پس از راه اندازی خود در نوامبر 2022 هیجان انگیز شد.

ChatGPT از طریق مکالمات کار می کند و می تواند پاسخ دهد، خطاهای آن را تعیین کند، سؤالات روشنگری بپرسد و درخواست های مربوطه را شناسایی کند. چندین برنامه قبلاً بر اساس API ایجاد محتوای آن توسعه یافته است.

در پاسخ به توجهی که ChatGPT به خود جلب کرده است، شرکت مادر گوگل Alphabet, Inc. توسعه و در دسترس بودن راه حل هوش مصنوعی مکالمه خود با نام Bard را اعلام کرده است.

Bard، مانند ChatGPT، از یک شبکه عصبی برای دستیابی به رابط مکالمه خود نیرو می گیرد. گوگل این را مدل زبان برای برنامه های گفتگو (LaMDA) می نامد. این یک سری الگوریتم است که برای شناسایی روابط در یک مجموعه داده استفاده می شود. به زبان ساده، این مدلی است که نحوه عملکرد مغز انسان را شبیه سازی می کند.

Bard در حال حاضر فقط برای تعداد محدودی برای آزمایش در دسترس خواهد بود. گوگل مدت‌هاست که هوش مصنوعی را بخشی از موتور جستجوی خود برای کمک به یافتن اطلاعات مرتبط برای درخواست‌های کاربر قرار داده است.

محصولات گوگل که در حال حاضر از راه حل های هوش مصنوعی استفاده می کنند

پیشرفت هایی در سیستم جستجوی آن قبلاً به روش های مختلف ارائه شده است. اینها شامل بهبودهایی در جستجوی تصویر و خود به‌روزرسانی نقشه‌ها در Google Maps است. علاوه بر این، پیشرفت زیادی در حفظ زبان و فرهنگ حاصل شده است.

پیاده سازی Google Lens در برنامه Google در دستگاه های تلفن همراه از هوش مصنوعی برای کمک به یافتن نتیجه مناسب بر اساس تصویر انتخاب شده استفاده می کند.

لنز گوگل در آیفون

در اینجا موتور جستجوی گوگل می تواند کتابخانه های خاصی را جستجو کند. به عنوان مثال، اگر به گیاهی نگاه می کنید، تصویر را تجزیه و تحلیل می کند تا ویژگی های گیاه را جستجو کند تا به شما کمک کند شناسایی آن را پیدا کنید.

همچنین برای شناسایی متن در تصویر و ارائه ترجمه کار می کند. گوگل لنز متن را در یک تصویر جدا می کند و سپس در صورت نیاز ترجمه ای را ارائه می دهد. در مثال زیر، می توانید ترجمه روی تصویر سمت راست را مشاهده کنید.

یک اسکناس بیست پزو
تلاش های هوش مصنوعی گوگل پس از ChatGPT

Google Partnerships

گوگل با چندین شریک در تلاش برای توسعه راه حل های هوش مصنوعی کار می کند. این شرکا شامل Cohere، C3 و Anthropic هستند.

Cohere از Google Cloud برای تسریع در یادگیری مدل زبانی پیاده‌سازی شده در چت‌بات‌ها، تعدیل محتوا و طبقه‌بندی استفاده می‌کند. تلاش آنها منجر به پیشرفت در اثربخشی آموزش شده است.

C3 از هوش مصنوعی از طریق گوگل برای بهبود قابلیت های زنجیره تامین، تولید، بهینه سازی و نگهداری پیش بینی شده استفاده می کند. استفاده آن‌ها از محصولات Google شامل Google Cloud، Google Manufacturing Data Engine، Vertex AI و Cortex Framework است.

Anthropic در درجه اول بر تحقیقاتی تمرکز دارد که می تواند منجر به سیستم های هوش مصنوعی قابل اعتماد، قابل تفسیر و کنترل شود. تلاش‌های آنها شامل تحقیق با استفاده از هوش مصنوعی برای زبان طبیعی، یادگیری تقویتی و تولید کد است.


ChatGPT OpenAI با انتشار عمومی خود یک شروع بزرگ دارد، اما گوگل در حال حاضر روی تلاش های خود برای افزودن هوش مصنوعی به محصولات خود و شراکت با سایر همکاران کار می کند. این رقابت نشانه خوبی از سلامت این صنعت است و پروژه های زیادی در حال توسعه است.

آینده هوش مصنوعی ممکن است رایانه‌هایی باشد که به تنهایی محتوا تولید می‌کنند، اما کمک انسان‌ها برای افزودن ارزش به محصول نهایی همچنان مورد نیاز است. حتی با وجود پیشرفت‌های امروزی، هوش مصنوعی هنوز راه درازی در پیش دارد تا اینکه به طور کامل در زندگی روزمره ما ادغام شود.