بهترین جایگزین های PuTTy در ویندوز 10 - وبلاگ VPSCheap.NET

بهترین جایگزین های PuTTy در ویندوز 10 – وبلاگ VPSCheap.NET

از آنجایی که بسیار کوچک است و نصب و استفاده از آن آسان است، PuTTY برای سال‌ها محبوب‌ترین کلاینت SSH ویندوز بوده است.

این بسیار سبک وزن است و می تواند بسیاری از پروتکل های دسترسی از راه دور شبکه دیگر مانند SCP، SFTP، Telnet یا سریال را کنترل کند، که آن را برای مدیران سیستم و مهندسان شبکه ایده آل می کند.

با این حال، PuTTY محدودیت‌های خود را دارد و تعدادی گزینه دیگر برای افرادی که به ویژگی‌های بیشتری نسبت به اتصال اولیه نیاز دارند، وجود دارد. در این مقاله، بهترین جایگزین های PuTTY را که می توان در محیط ویندوز 10 استفاده کرد، مورد بحث قرار خواهیم داد.

بتونه فوق العاده

از آنجایی که PuTTy بسیار محبوب است، جای تعجب نیست که یکی از بهترین جایگزین های آن اپلیکیشنی باشد که عملکرد آن را گسترش دهد.

Super PuTTy کاملاً با PuTTy سازگار است و در واقع باید نصب شود تا کار کند. تمام تنظیمات تعریف شده در PuTTy، از جمله اطلاعات جلسه و کلیدهای SSH را به ارث می برد، اما برخی از ویژگی های جدید بسیار مفید را اضافه می کند.

از چندین پروتکل ارتباطی اضافی پشتیبانی می کند و رابط آن را می توان به طور کامل سفارشی کرد و مدیریت چندین جلسه را آسان می کند.

در Super PuTTy، می توانید هر تعداد برگه را که می خواهید باز کنید و آنها را به هر شکلی مرتب کنید تا از اندازه صفحه نمایش بزرگ نمایشگرهای مدرن استفاده کنید. همچنین امکان تعریف میانبر برای دستوراتی که اغلب استفاده می کنید وجود دارد.

بچه گربه

دقیقاً مانند Super PuTTy، KiTTy نیز بر روی برنامه معمولی PuTTy ساخته شده است و در واقع انشعابی از همان پروژه است که هدف آن افزودن ویژگی های پیشرفته است. منحصراً برای سیستم عامل های ویندوز موجود است.

این برنامه از تعداد زیادی از جلسات همزمان پشتیبانی می کند که می توانند برای مدیریت آسان تر در پوشه ها گروه بندی شوند.

KiTTy همچنین بسیار قابل تنظیم است و کلیدهای میانبر برای دستورات رایج قبلاً تعریف شده است، اما در هر زمان می توان موارد بیشتری را اضافه کرد. گذرواژه‌ها و کلیدها به‌طور خودکار ذخیره می‌شوند، و همچنین حالتی وجود دارد که از جلسات باز در برابر ضربه‌های تصادفی کلید محافظت می‌کند.

ویژگی های پیشرفته تر شامل اسکریپت نویسی و مدیریت URL، و همچنین گزینه ای برای اجرای تعدادی از دستورات پوسته بلافاصله پس از شروع یک جلسه است.

MobaXTerm

یکی دیگر از سرویس گیرندگان ترمینال دسترسی از راه دور قوی که برای مدت طولانی در دسترس بوده است MobaXTerm است.

بسیاری از ویژگی های پیشرفته را ارائه می دهد و همچنین تعدادی از ابزارهای شبکه و پروتکل های دسکتاپ از راه دور مانند RDP، VNC یا XDMCP را پشتیبانی می کند. ادغام با سرورهای X11 به طور پیش فرض در دسترس است.

درست مانند سایر گزینه‌های جایگزین، MobaXTerm اجازه می‌دهد چندین جلسه به صورت موازی و در تب‌های جداگانه اجرا شوند. علاوه بر این، شامل یک ویرایشگر متن است و تعدادی از دستورات رایج لینوکس را می توان به طور مستقیم از برنامه در یک محیط ویندوز اجرا کرد. مجموعه ای از ویژگی های غنی از قبل را می توان با کمک افزونه ها حتی بیشتر گسترش داد.

بر خلاف بسیاری از گزینه های دیگر، MobaXTerm یک نسخه پولی نیز دارد. حتی اگر نسخه رایگان همه چیزهایی را که یک مدیر سیستم به آن نیاز دارد را فراهم می کند، نسخه حرفه ای با پشتیبانی مشتری، جلسات نامحدود، گزینه های سفارشی سازی و ویژگی های مختلف دیگر ارائه می شود.

mRemoteNG

اگر به دنبال ثبات و عملکرد اولیه هستید، mRemoteNG یک گزینه عالی با رابط کاربری تمیز و بصری است.

علیرغم ظاهر ساده اش، به طرز شگفت آوری قدرتمند است و بسیاری از ویژگی های مفید مانند تب ها و طیف وسیعی از پروتکل ها از جمله RDP و VNC را پشتیبانی می کند.

اندازه برگه ها و پنل ها را می توان به هر طریقی تغییر داد و گروه بندی کرد و لینک ها را می توان مستقیماً از یک سرور Active Directory وارد کرد. علاوه بر جلسات، آیکون ها را می توان برای مدیریت آسان تر تنظیم کرد و یک مدیر اسکرین شات داخلی نیز وجود دارد.

این برنامه فورک پروژه دیگری به نام mRemote است و هدف آن ارائه راهی آسان برای مدیریت تمام اتصالات با یک ابزار است.

زیر سیستم ویندوز برای لینوکس 2

اگرچه یک برنامه ترمینال واقعی نیست، اما Windows Subsystem for Linux (WSL) را می توان برای اتصالات از راه دور استفاده کرد و می تواند یک انتخاب عالی برای این منظور باشد.

از تابستان 2019، نسخه دوم WSL بر روی یک هسته واقعی لینوکس اجرا می‌شود و می‌تواند به صورت رایگان بر روی هر نسخه از ویندوز 10، از جمله Home، نصب شود.

اساسا یک ماشین لینوکس مجازی سازی شده تحت Hyper-V را اجرا می کند و تعدادی توزیع مانند Ubuntu، CentOS یا Debian را می توان روی آن نصب کرد.

WSL یک ترمینال واقعی لینوکس با پوسته Bash با امکانات کامل ارائه می دهد، اما پوسته های پیشرفته تری مانند zsh را می توان نصب کرد.

اتصال SSH بلافاصله از خط فرمان در دسترس است و کاربران می توانند هر برنامه دیگری را از مخازن رسمی یا غیر رسمی نصب کنند تا امکان استفاده از سایر پروتکل های ارتباطی را فراهم کنند.

یک کاربر باتجربه لینوکس نیز می تواند از تمام ابزارهای موجود در سیستم عامل استفاده کند.

اگرچه PuTTY محبوب‌ترین کلاینت SSH ویندوز تا به امروز باقی مانده است، برخی از گزینه‌های جایگزین ویژگی‌های پیشرفته‌ای را ارائه می‌کنند که می‌توانند تا حد زیادی وظایف مدیریت سیستم را ساده‌تر کنند.